Today's Paper Weather Latest Obits HER Jobs Classifieds Newsletters Puzzles Circulars
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

BRYAN, Texas — Paul Pewitt has seven Brahmas selected to the Class 3A All-State team.

La'Jathan Allen, Rhys Allen, Keiuntray Hawkins and Tanor Mines were all selected to the Class 3A All-State team after their state championship appearance in December of 2019. David Williams, Colby Frost and Kadrien Johnson were honorable mention selections.

Allen led the area with 31 touchdowns while rushing 2,092 yards for an average of 9.0 yards per carry during the season for Pewitt. Allen also snagged seven interceptions for 115 yards and two touchdowns.

Johnson finished with 18 scores on the year for the Brahmas with 104 totes for 1,063 yards, while snagging three interceptions on defense for 24 yards.

Hawkins added 103 stops for the Brahmas defense in 2019.

Frost ended the season with a interception for Pewitt with 113 tackles and teammate Mines led the area in tackles with 160.

Grandview quarterback Dane Jentsch and Gunter defensive back Peyton Lowe were the players of the year on the Texas Sports Writers Association's Class 3A Football Team.

Jentsch threw for 3,349 yards with 34 touchdowns and only four interceptions. He added 1,028 yards rushing and 15 touchdowns in leading his team to the Division I state title. Lowe had 126 tackles and five interceptions and three fumble recoveries. The 185-pound senior scored six touchdowns on defense in leading his team to the Division II state title.

 

FIRST TEAM

Offense

Guards Conner Arney, Rogers, 5-11, 230, sr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-2, 240, jr.

Center Brady Smith, Grandview, 6-1, 290, sr.

Tackles Will Scott, Cameron Yoe, 6-2, 296, sr.; Blake Rodgers, Vanderbilt Industrial, jr.

Wide receivers Titus Lyons, Pottsboro, 6-3, 190, jr.; TJ Ferch, Clifton, 6-3, 190, sr.

Tight end (tie) Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Allen Horace, Crockett, 6-5, 249, sr.

Quarterback Dane Jentsch, Grandview, 5-10, 180, jr.

Running backs Cy Shope, Pottsboro, 6-2, 195, sr.; Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 165, jr.; (tie) Tyree Simcik, Columbus, 5-10, 205, sr.; Cash Jones, Brock, 5-10, 168, jr.

Fullback La-Jathan Allen, Paul Pewitt, 5-6, 160, sr.

All-purpose back Jack Wilkerson, Spearman, 5-10, 170, jr.

Place-kicker Fernando Jaimes, Sabine, 6-1, 185, sr.

Offensive player of the year Jentsch, Grandview

Defense

Linemen Chad Reeves, Daingerfield, 6-2, 215, sr.; Herbert Gums, Diboll, 6-2, 283, sr.; Keiuntray Hawkins, Paul Pewitt, 5-11, 195, sr.; Tyler Cherry, Jefferson, 6-2, 240, sr.

Linebackers Zach Wideman, Pottsboro, sr.; Bryson Rigsby, Gunter, 5-9, 180, sr.; Zach Villarreal, Gladewater, 5-11, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, jr.

Secondary Peyton Lowe, Gunter, 6-1, 185, sr.; Lance Welps, River Road, 5-11, 171, jr.; Regan Whitley, East Bernard, 6-1, 170, sr.; Jack Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.

Punter Brice Smith, Trinity, 6-1, 155, sr.

Utility Clayton Reed, Gunter, 5-9, 155, sr.

Kick returner Devin Wilson, Whitney, 6-0, 175, sr.

Defensive player of the year Lowe, Gunter

Coach of the year (tie) Ryan Ebner, Grandview; Jake Fieszel, Gunter

 

SECOND TEAM

Offense

Guards Tykelan Black, Daingerfield, 6-1, 260, sr.; (tie) Jackson Finney, Brock, 5-11, 220, sr.; Trent Bolt, Gladewater, 6-2, 235, sr.

Center Josh Magers, Gunter, 6-0, 190, sr.

Tackles Cody Duewall, Franklin, 6-3, 250, sr.; Tate Williams, Wall, 6-4, 240, jr.

Wide receivers Kobe Young, Cameron Yoe, 5-11, 160, sr.; Austin Boyd, Grandview, sr.

Tight end Beau Workman, Troy, 6-2, 220, sr.

Quarterback Braden Playler, Pottsboro, 5-10, 185, jr.

Running backs Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.; Daris McMillan, Diboll, 5-10, 219, sr.; (tie) Dre'lyn Washington, Hemphill, 5-9, 205, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, soph.

Fullback Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.

All-purpose back Colton Orr, George West, sr.

Place-kicker Baylor Gillispie, Bushland, 6-0, 160, sr.

Defense

Linemen Dre'Shawn Spikes, Newton, 6-1, 182, jr.; Saul Escamilla, Canadian, 6-2, 220, sr.; Brett Drillette, Brock, 6-1, 198, jr.; Cole Lee, East Bernard, 6-0, 235, sr.

Linebackers Jakecian Jones, Crockett, 5-9, 235, sr.; Michael Lehnhardt, Grandview, 6-0, 195, sr.; Carson Carter, Brock, 6-0, 190, jr.; (tie) Nico Vargas, Cameron Yoe, 5-10, 220, sr.; Aaron Allert, Lexington, 5-11, 205, sr.

Secondary Marquiz Estell, Hooks, 6-2, 180, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 180, jr.; Bill Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.; Jermiah Settler-Watts, Diboll, 5-11, 168, sr.

Punter Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.

Utility Brenen Thompson, Spearman, 5-11, 160, soph

Kick returner Ashton Smith, Winona, 6-0, 170, sr.

 

THIRD TEAM

Offense

Guards Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 270, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.

Center Rhet Pennington, Canadian, 6-0, 205, sr.

Tackles Christian Gomez, Edna, 6-2, 260, sr.; Logan Carroll, George West, 6-1, 225, sr.

Wide receivers Tyrese Grant, Daingerfield, 6-2, 175, sr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.

Tight end Jailyn Robertson, Gladewater, 6-2, 262, sr.

Quarterback Bryson Daily, Abernathy, 6-1, 205, sr.

Running backs Jerred Kerr, Lexington, 6-0, 175, soph.; Jakobie Craver, Daingerfield, 6-0, 180, sr.; (tie) DeAnthony Gatson, Newton, 5-10, 198, soph.; Bishop Harris, Corsicana Mildred, 6-1, 180, jr.

Fullback Austin Hartley, Alba-Golden, 5-7, 150, sr.

All-purpose back Jamauel Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.

Place-kicker (tie) Santiago Villanueva, Edna, 5-8, 140, jr.; Hector Romero, Malakoff, 5-11, 180, sr.; Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, jr.

Defense

Linemen Silas Barr, Pottsboro, 6-5, 130, jr.; Dametrious Crownover, Grandview, 6-7, 235, jr.; Avonte Burnham, Newton, 5-11, 260, sr.; Trevion Sneed, Mineola, jr.

Linebackers Evan Peel, Daingerfield, 5-10, 205, sr.; Noah Laurent, Bushland, 6-2, 190, sr.; Colby Jedlicka, East Bernard, 5-11, 180, sr.; Blayne Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 215, sr.

Secondary Cristian Bruce, Crockett, 5-10, 170, sr.; Colton Diebitsch, Wall, 6-0, 180, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 180, jr.; Jessie Upson, Columbus, 5-9, 163, jr.

Punter Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-8, 165, soph.

Utility Aaron Fellows, Alpine, 5-11, 180, sr.

Kick returner Keke Nelson, New Diana, 5-8, 155, sr.

 

HONORABLE MENTION

Offense

Guards Koby Cordero, Cisco, 5-11, 200, sr.; Cade Fant, Atlanta, 6-0, 230, sr.; Asher Gonzalez, San Diego, soph.; Matthew Hernandez, Odem, 6-1, 315, sr.; Marcos Juarez, Friona, 5-10, 205, sr.; Ashton Smith, Stanton, 5-11, 220, jr.; David Williams, Paul Pewitt, 6-3, 329, jr.; Larson Workman, Ganado, 6-5, 247, jr.

Centers Julius Dilworth, Edna, 5-9, 245, sr.; Evan Doskocil, Rogers, 5-7, 200, sr.; Juan Lara, Lexington, 5-11, 275, jr.; Zach Matzke, Brock, 5-9, 205, sr.; Bryce Ridenour, Daingerfield, 6-2, 263, jr.

Tackles Griffin Beard, Lago Vista, 6-3, 275, sr.; Ruben Bowman, Dallas Madison, 6-3, 277, sr.; Brody Chatham, Harmony, 6-1, 295, sr.; Ricardo Harrison, Diboll, 6-2.5, 292, sr.; Jake Heffley, Columbus, 6-1, 215, sr.; Miles Keith, Abernathy, 6-4, 240, sr.; Spencer McCarty, Tuscola Jim Ned, 6-2, 280, sr.; Blayke Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 270, sr.; Cameron Raulston, CC London, 6-1, 285, sr.; Justin Rogers, Jefferson, 6-3, 300, sr.; Garrett Towery, Troup, 6-3, 242, sr.

Wide receivers Colten Couch, Dublin, 5-7, 150, sr.; Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; Braeden Lilly, Academy, 6-4, 205, sr.; Aaron Nigreville, Ore City, sr.; Jake Orcutt, Bushland, 5-11, 160, sr.; Mason Perales, Tidehaven, 5-9, 170, sr.; Jhobe Smith, McGregor, 6-1, 175, sr.; Timmy Smithson, Early, 5-8, 145, sr.; Za'Korien Spikes, Cameron, 5-11, 160, jr.; Kolby Tanner, Whitney, 5-11, 165, sr.

Tight ends Seth Isbell, Jacksboro, 5-11, 215, sr.; Grant Lewis, Grand Saline, 6-3, 220, sr.; Ky Thomas, Elkhart, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks Jordan Bedford, Crockett, 6-1, 170, sr.; Braden Brashear, Cameron Yoe, 5-9, 160, sr.; Damien Brown, Leonard, 5-9, 190, soph.; Blake Garcia, Tidehaven, 5-10, 170, sr.; Drew Hagler, Anson, 5-11, 190, sr.; Kolton James, Poth, 5-10, 170, sr.; Grant McCook, Canadian, 6-0, 190, sr.; Landon McKinney, Sabine, 6-1, 192, sr.; Behren Morton, Eastland, jr.; Darion Pearce, Malakoff, X, X jr.; Jace Robinson, Rockdale, 6-0, 170, jr.; Jaylin Thibodeaux, Dallas Madison, 5-11, 175, sr.; Jaxon Willis, Crane, 5-11, 175, soph.; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Running Backs Dee Black, Jefferson, 5-7, 160, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Isaac Edwards, Harmony, 6-0, 215, sr.; Gary Haynes, Palacios, 6-1, 200, jr.; Quin Johnson, Winona, X, X sr.; Kyle Keltner, Edgewood, 5-9, 175, sr.; Wrangler Priest, Bells, 6-0, 175, sr.; Jayleen Record, Dallas Madison, 5-9, 175, jr.; Dominique Rushing, Winnsboro, x, jr.; Christavian Smith, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.; Tremayne Gullatte, Grandview, 6-0, 215, sr.; Cam'ron Valdez, Rockdale, 5-10, 180, jr.

Fullbacks Kenneth Bell, Jefferson, 5-10, 215, sr.; Caleb Helm, Jacksboro, 6-0, 230, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 5-11, 190, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Jared Zuniga, George West, 5-10, 200, sr.

Place-kickers Behren Morton, Eastland, jr.; Elias Pena, Rice, 5-9, 190, jr.; Andy Prazak, New Diana, 6-0, 175, sr.; Ricardo Sanchez, Comanche, sr.; Logan Whitling, Holliday, 6-1, 205, sr.

Defense

Linemen Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.; Michael Clark, Newton, 6-2, 261, sr.; Eduardo Gil, Cameron Yoe, 5-9, 222, jr.; Jason Gossett, Troup, 5-9, 217, sr.; Tristan Green, Sabine, 5-11, 265, sr.; Bartolo Guevara, Boyd, 5-10, 260, jr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 288, soph.; Jonathan Pena, San Diego, 6-2, 225, sr.; Dylan Raybion, Brady, 6-2, 220, sr.; Jackson Roensch, Columbus, 5-9, 220, sr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 250, jr.; Devin Smith, George West, sr.; James Sylvester, Newton, 6-5, 240, sr.; Zach Tyeskie, Gladewater, 5-9, 226, sr.; Joe Walker, Wall, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.; Mason Wootan, Whitney, 5-7, 174, sr.

Linebackers Mason Allsup, Brady, 5-5, 135, sr.; Cooper Bean, Ballinger, 5-11, 210, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 185, jr.; Landry Deaton, Winnsboro, 6-0, 205, sr.; Matt DeAnda, Abernathy, 6-1, 225, jr.; Patrick England, Cameron Yoe, X, X, sr.; JJ Frieden, Rogers, 5-8, 160, sr.; Colby Frost, Paul Pewitt, 6-4, 205, sr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, soph.; Treylin Goodman, Trinity, 5-4, 155, jr.; Orlando Gonzalez, Odem, 5-9, 210, sr.; Dimuantrez Haggerty, Jefferson, 5-10, 185, sr.; Max Hale, Troup, 5-10, 155, sr.; Mark Hardin, Holliday, sr.; Brenden Henicke, George West, sr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 6-0, 180, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Will Leslie, New Diana, 5-11, 175, sr.; Connor Lynch, Pilot Point, 6-2, 227, sr.; Kameron Matthews, East Bernard, 5-7, 145, sr.; Travis Matula, Hallettsville, 6-2, 185, sr.; Hayden McLeroy, Diboll, 5-11, 212, sr.; Colton Mills, West Rusk, 6-1, 238, sr.; Drew Morrison, Wall, 6-3, 185, jr.; Roger Palacios, Friona, 5-9, 160, sr.; Riley Perry, Clifton, 5-9, 190, sr.; Colby Rush, Malakoff, X, X, sr.; Christian Simien, East Chambers, 6-0, 175, sr.; Bryce Smith, Grand Saline, sr.; Peyton Snow, Winona, X, X, jr.; Nick Taylor, Boyd, jr.; Colton Teague, Ganado, 6-2, 250, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, jr.; Aaron Trevino, Abernathy, 6-0, 175, sr.; Mason Vasquez, Hooks, 6-2, 215, sr.; Thomas Villarreal, Mathis, 6-2, 215, sr.; Jayden Williams, Marion, 6-4, 220, jr.; Bean Workman, Troy, 6-2, 230, sr.; Kadin Workman, Troy, 6-1, 190, soph.

Secondary Walker Bauer, Brady, 6,-2, 180, sr.; Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.;Stanley Callahan, Cisco, 5-9, 145, sr.; Datron Dixon, Franklin, 5-10, 165, sr.; TJ Ferch, Clifton, sr.; Zach Gulley, Newton, 5-10, 177, sr.; Isaac Gutierrez, Mathis, 5-9, 165, sr.; Carlos Jackson, Jefferson, 5-8, 150, jr.; Benji Johnson, Hooks, 6-3, 190, sr.; Kadrien Johnson, Paul Pewitt, 5-8, 158, jr.; Dakari Lee, Dallas Madison, 5-9, 175, sr.; Joe Leos, Dublin, 6-0, 190, sr.; Nick Lincoln, Gladewater, 5-6, 156, jr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.; Jesse Newman, Frankston, 5-9, 145, sr.; Elisah Nezar, Rice, 6-1, 175, sr.; Louis Olvera, Ganado, 5-11, 180, sr.; Hutch Rabenaldt, Marion, 5-4, 125, sr.; Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.; Jordan Riley, Rogers, 5-9, 165, sr.; Juan Salinas, Friona, 5-8, 145, jr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Utility Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 155, jr.; Brandon Cerna, Crane, 5-11, 185, sr.; Cooper Conn, Poth, 5-10, 160, jr.; Robert Hodges, Gladewater, X, sr.; Devaundrick Lewis, Daingerfield, 6-2, 215, soph.; Carson Little, East Bernard, 6-0, 165, sr.

Kick returners Arimon Ford, Winona, 5-8, 150, jr.; Jamaul Randle, Buffalo, sr.

COMMENTS - It looks like you're using Internet Explorer, which isn't compatible with our commenting system. You can join the discussion by using another browser, like Firefox or Google Chrome.
It looks like you're using Microsoft Edge. Our commenting system is more compatible with Firefox and Google Chrome.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT